Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal

Jak się organizuję i planujęz- Bullet Journal
Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal

Bullet Journal

Bullet Journal – moje planowanie.
Zacznę od tego czym jest Bullet Journal. Krótko – to organizowanie się i planowanie.
Ponieważ miałam kilka organizerów po drodze i kalendarzy i tak naprawdę zawsze gdzieś po drodze coś mi i tak umknęło. Stosy wpinanych karteluszek w notes również się nie sprawdził.

Pojawił się Bullet Journal

Czym jest Bullet Journal? świetnie to tłumaczy Klaudyna Maciąg na swoim blogu.
Mnie już przypadł do gustu, wystarczy niewiele – zeszyt i można zaczynać swoje organizowanie i planowanie.
Forma notesu, zeszytu – taki jaki sobie stworzymy, tak samo jak to co w nim zamieścicie.

Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal

Ja zaczęłam od miesiąca lipca, ponieważ o BuJo dowiedziałam się w czerwcu, więc pomyślałam i wybór padł na lipiec i to także już nie od początku miesiąca
Kupiłam na początek zwykły 96 – kartkowy zeszyt w kratkę, troszkę go „podrasowałam” i… wpisałam sobie Kalendarz na miesiące od lipca do grudnia 2016 roku, czyli na pół roku. Łatwo wtedy widać jak to się ma z moimi zaplanowanymi spotkaniami, zadaniami, uroczystościami – typu imieniny czy urodziny.

Jak to wygląda, trochę widać na zdęciach

2016-07-08 11.38.06

bullet2

 

Potem jednak taki układ to za mało, więc te pół roku dzielę na miesiące – obecnie lipiec.
Rozpisałam go sobie tak, ale oczywiście panuje wszelka dowolność jak to zrobimy. I w tym tkwi magia BuJo.
Dowolność – tworzy się go pod swoje potrzeby, może być zwięzły, ascetyczny a może być kolorowy przez zaznaczanie innymi barwami długopisów wybranych zdarzeń.

Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal
Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal

Jak widać troszkę zapełniłam lipec w takiej formie, ale okazało się, że czasem potrzebuję w danym dniu więcej miejsca, bo okazuje się, że mam spotkanie, muszę wykonać danego dnia telefon a dodatkowo dodać wpis na bloga np na Kordonkowy.
Na te trzy wpisy informacyjne w formie powyższej za mało miejsca. I tu znów można według swojego formatu ustawić jak to jednak ma być, bo tamta opcja się nie sprawdza.
Planowanie tygodniowe daje o wiele więcej możliwości, można więcej zaplanować, jest więcej miejsca na wpisanie by zapamiętać to co ważne.

bullet4
Ja pozostałam przy tygodniowym układzie organizowania się, ale zawsze mogę to zmienić.
Przejść na układ godzinowy każdego dnia. jednak na razie zostaję przy tygodniowym układzie.

W moim BuJo znajdują się rzeczy, które dotyczą prowadzonych blogów. Mają swoje miejsce na planowane wpisy, pomysły. To wiąże się również z Wyzwaniami, tymi w których biorę udział i tych, które sama organizuję, czy planuję
Ważne strony zajmują także zebrane zamówienia, najpierw wpisuję tak jak dostaję, potem organizuję je w czasie, Gdy powiedzmy herbaciarka i karteczka jest potrzebna na wrzesień to już te zamówienia wpisuję teraz (w lipcu), ale od razu tworzy się nowa część Bullet Journala na wrzesień.

bullet5

Kolekcje

To bardzo fajna rzecz. Można tworzyć swoje własne listy, zakupów, planowanych obiadów (bardzo szczegółowe), książek, które chcemy przeczytać, listy tego co stawiamy sobie za cele w najbliższym czasie, ale również można te bardziej oddalone, może lista marzeń. Wszystko można, to daje nieograniczone możliwości.

Myślę, że właśnie Bullet Journal sprawdzi się w moim organizowaniu, planowaniu na dłużej. Wszelkie kalendarze do końca nie spełniały moich wymagań, zawsze coś w nich brakowało albo było za wiele niepotrzebnych rzeczy.

Na koniec

Cóż mogę tylko napisać, że to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną się zorganizować w niebanalny sposób i według swoich własnych potrzeb.
Dla mnie dobra organizacja i planowanie to od jakiegoś czasu podstawa moich działań, by nie zagubić się w gąszczu, dat, godzin, spotkań, wydarzeń a przecież czasem należy również odpocząć i to także trzeba dobrze sobie zorganizować, zaplanować, wpisać pod hasłem Relaks.

Jak Wy sobie radzicie z planowaniem i organizowaniem czasu? Czego używacie – kalendarzy, plannerów a może zupełnie inaczej?

Przydatne linki

Kreatywa.net  – tutaj znalazłam najwięcej info na temat Bullet Jornal po polsku

A zagraniczne? Wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarkę.

 

2 thoughts on “Jak się organizuję i planuję z Bullet Journal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *